ආණ්ඩුවේ ප්‍රතිත්‍රස්ත පනත හියුමන් රයිට්ස් වොච් දැඩි සේ හෙළාදකියි.

(skyworld.lk-Colombo, April 14, 2023) ශ්‍රී ලංකා රජය විසින් යෝජිත ත්‍රස්ත විරෝධී පනත මගින් මූලික මානව හිමිකම් ක්‍රමානුකූලව උල්ලංඝණය කිරීමට බලධාරීන්ට බලය ලබාදෙන බව හියුමන් රයිට්ස් වොච් අද ප්‍රකාශ කළාය. රජය විසින් පනත් කෙටුම්පත ඉල්ලා අස්කර ගත යුතු අතර ඕනෑම ත්‍රස්ත විරෝධී පනතක් ජාත්‍යන්තර මානව හිමිකම් ප්‍රමිතීන් ආරක්ෂා කරන බවට උපදේශන හරහා සහතික විය යුතු බව හියුමන් රයිට්ස් වොච් පවසනවා.

පවතින ත්‍රස්ත මර්දන නීති යටතේ සිදුවන අපයෝජනයන් පිළිබඳ දේශීය හා ජාත්‍යන්තර විවේචනවලින් පසුව වැඩිදියුණු කළ නීතියක් සම්මත කිරීමට රජය පොරොන්දු විය. නමුත් මෙම පනත් කෙටුම්පත මගින් ගැටළු විසඳීම වෙනුවට දේපල හානි, සොරකම් හෝ මංකොල්ලකෑම් වැනි අපරාධ ඇතුළත් කිරීමට ත්‍රස්තවාදයේ නිර්වචනය පුළුල් කරන අතර රැස්වීමේ සහ කතා කිරීමේ නිදහසට ඇති අයිතිය සීමා කරනු ඇති බවයි ඔවුන් පෙන්වා දෙන්නේ.

“යෝජිත ත්‍රස්ත විරෝධී නීතිය මගින් සාමකාමී විවේචකයින් නිහඬ කිරීමට සහ සුළු ජාතීන් ඉලක්ක කිරීමට කුරිරු ක්‍රියාමාර්ග දිගටම භාවිතා කිරීමට ශ්‍රී ලංකා රජයට අවසර දෙනු ඇත” යනුවෙන් හියුමන් රයිට්ස් වොච් හි දකුණු ආසියානු අධ්‍යක්ෂ මීනාක්ෂි ගංගුලි පැවසුවාය. “විරෝධතා මර්දනය කිරීම සහ විරෝධතාකරුවන් අත්තනෝමතික ලෙස රඳවා තබා ගැනීම සඳහා පවතින ත්‍රස්ත මර්දන නීති අනිසි ලෙස භාවිතා කිරීම ආන්ඩුව විසින් අපයෝජනය කිරීමේ පැහැදිලි අවදානම ඉස්මතු කරයි.”

2023 මාර්තු 22 දින ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද ත්‍රස්ත විරෝධී පනත් කෙටුම්පත, 1979 දී හඳුන්වා දුන් දා සිට පුලුල්ව පැතිරුනු වධහිංසා සහ අත්තනෝමතික රඳවා ගැනීම් වලට තුඩු දුන් කුප්‍රකට ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත (PTA) ප්‍රතිස්ථාපනය කිරීමට අදහස් කරන අතර නව පනත් කෙටුම්පතේ යම් යම් වැඩිදියුණු කිරීම් අඩංගු වේ. , එය අපයෝජනයට පහසුකම් සපයන විධිවිධාන ඇතුළත් වේ. මෙම පනත් කෙටුම්පත සැලසුම් කර ඇත්තේ සාක්ෂි නොමැතිව පුද්ගලයන් රඳවා තබා ගැනීමට, නොපැහැදිලි ලෙස අර්ථ දක්වා ඇති ආකාරයේ කතා අපරාධ අපරාධයක් බවට පත් කිරීමට සහ අර්ථවත් අධිකරණ අධීක්ෂණයකින් තොරව රැස්වීම් සහ සංවිධාන අත්තනෝමතික ලෙස තහනම් කිරීමට ජනාධිපතිවරයාට, පොලිසියට සහ හමුදාවට පුළුල් බලතල ලබා දීමට සැලසුම් කර ඇති බව පෙනේ.

ශ්‍රී ලංකාවේ ක්‍රියාකාරීන් සහ නීතිඥයින්, එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලය, විදේශ ආන්ඩු සහ යුරෝපා සංගමයේ විවේචනවලට ප්‍රතිචාර වශයෙන්, අනුප්‍රාප්තික ශ්‍රී ලංකා රජයන් ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත අවලංගු කර ඒ වෙනුවට අයිතිවාසිකම්වලට ගරු කරන නීති සම්පාදනය කිරීමට නැවත නැවතත් පොරොන්දු වී තිබෙනවා.

ත්‍රස්ත විරෝධී පනත් කෙටුම්පත බොහෝ දුරට පදනම් වී ඇත්තේ ශ්‍රී ලංකාවේ වත්මන් ජනාධිපති රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා අගමැතිව සිටි 2018 වසරේ ඉදිරිපත් කළ යෝජනා මතය. 2018 පනත් කෙටුම්පත මානව හිමිකම් සම්බන්ධයෙන් විවේචනයට ලක් වූ අතර එය බලාත්මක කර නැත. අධිකරණ අමාත්‍ය විජයදාස රාජපක්ෂ පසුගියදා නව කෙටුම්පත පිළිබඳව සෑහීමකට පත් වූ අතර මාධ්‍යවේදීන් හමුවේ කියා සිටියේ “අපි දැනට පවතින පිටපතට විශාල වෙනසක් සිදු නොකරනු ඇති” බවයි.

2021 දී මානව හිමිකම් සහ ත්‍රස්තවාදයට එරෙහි එක්සත් ජාතීන්ගේ ස්වාධීන විශේෂඥයා ශ්‍රී ලංකාවේ ත්‍රස්ත විරෝධී නීතිය ජාත්‍යන්තර අයිතිවාසිකම් ප්‍රමිතීන්ට අනුකූල බව සහතික කිරීම සඳහා “අවශ්‍ය අවසරයන්” පහක් ඉදිරිපත් කළේය. ත්‍රස්තවාදය පිළිබඳ යෝග්‍ය නිර්වචනයක් සැපයීම, නිරවද්‍යතාවය සහ නෛතික සහතිකය සහතික කිරීම, අත්තනෝමතික ලෙස රඳවා තබා ගැනීම වැළැක්වීමේ විධිවිධාන, වධහිංසා පැමිණවීම පිළිබඳ සම්පූර්ණ තහනමට අනුගත වන ක්‍රියාමාර්ග සහ අධිකරණ අධීක්‍ෂණය ඇතුළුව නියමිත ක්‍රියාවලිය සහ සාධාරණ නඩු විභාගය සහතික කිරීම් ඒවාට ඇතුළත් වේ. ත්‍රස්ත විරෝධී පනත් කෙටුම්පත මෙම ප්‍රමිතීන් කිසිවක් සම්පුර්ණයෙන්ම සපුරාලන්නේ නැති බව හියුමන් රයිට්ස් වොච් පවසයි.

එහි ත්‍රස්තවාදය පිළිබඳ නිර්වචනය නොපැහැදිලි සහ පුළුල් වන අතර සාමකාමී විරෝධතා හෝ ක්‍රියාවන් ඇතුළත් විය හැකි අතර, සාපරාධී වුවද, ත්‍රස්තවාදය පිළිබඳ කිසිදු සාධාරණ නිර්වචනයක මට්ටමට නොපැමිණේ. මහජනයා “බිය ගැන්වීම” හෝ “වැරදි ලෙස” යම් ආකාරයකට ක්‍රියා කිරීමට රජයට බල කිරීම මෙන්ම රජයේ හෝ පෞද්ගලික දේපළ “සොරකම්” හෝ “මංකොල්ලකෑම” අරමුණු කර ගැනීම නම්, ඇතැම් “නීති විරෝධී” රැස්වීම්වලට සහභාගී වීම වැරදිවලට ඇතුළත් වේ. මෙම ක්‍රියාවන් මරණයට හෝ බරපතල හානියක් කිරීමට අදහස් නොකරන්නේ නම්. ආන්ඩුව මේ වන විට රාජ්‍ය අංශයේ සේවකයින් ඇතුලු වැඩ වර්ජන වලට මුහුන දී සිටී. 2022 දී, දූෂණය සහ වැරදි පාලනය පිළිබඳ පුලුල් විරෝධතා හේතුවෙන් ජනාධිපතිවරයාට සහ අගමැතිට ඉල්ලා අස්වීමට බලකිරීමෙන් පසු බලධාරීන් ත්‍රස්තවාදයට එරෙහි බලතල භාවිතා කරමින් ශිෂ්‍ය නායකයින් තිදෙනෙකු අත්තනෝමතික ලෙස රඳවා ගත්හ.

ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත යටතේ, ආරක්ෂක අමාත්‍යවරයා විසින් අත්සන් කරන ලද නියෝග මත බලධාරීන්ට සැකකරුවෙකු වසරක් දක්වා රඳවා තබා ගත හැකි අතර, යෝජිත පනත් කෙටුම්පත මඟින් අපයෝජන අවදානම වැඩි කරමින් නියෝජ්‍ය පොලිස්පතිවරුන්ට රැඳවුම් නියෝග නිකුත් කිරීමට බලය ලබා දී ඇත. පොලිසියට පූර්ව අත්අඩංගුවේ සිටි රැඳවියෙකු නැවත පොලිස් අත්අඩංගුවට ගත හැකි අතර ආරක්ෂක ලේකම්වරයාට රැඳවියෙකු “ඕනෑම අධිකාරියක” භාරයට මාරු කළ හැකිය. වත්මන් නීතිය යටතේ සිදුවන අපයෝජනයන් පෙන්නුම් කරන පරිදි, මෙමගින් සැකකරුවන් වධහිංසාවලට සහ වෙනත් අයහපත් ලෙස සැලකීමේ වැඩි අවදානමක් පවතිනවා.

යෝජිත පනත් කෙටුම්පත මගින් “සාධාරණ හේතු” ඇතැයි ඔවුන් විශ්වාස කරන්නේ නම්, ඕනෑම අයෙකු නැවැත්වීමට, ප්‍රශ්න කිරීමට, සෙවීමට සහ අත්අඩංගුවට ගැනීමට හෝ වරෙන්තුවක් නොමැතිව ඕනෑම ලේඛනයක් හෝ වස්තුවක් අත්පත් කර ගැනීමට පොලිසියට සහ හමුදාවට පුළුල් බලතල ලබා දෙයි. නීතිය ක්‍රියාත්මක කිරීම සම්බන්ධයෙන් පුහුණුවක් නොලබන හමුදාවට, රැඳවියෙකු පොලිස් අත්අඩංගුවට මාරු කිරීමට පැය 24ක කාලයක් ලබා දී ඇති අතර, රැඳවියන් අපයෝජනයට ලක්වීමේ වැඩි අවදානමක් ඇති කරනවා.

නීතිපතිවරයා විසින් නඩු පැවරීම කල් දැමීමට හෝ අත්හිටුවීමට තීරණය කර ඇත්නම් “පුනරුත්ථාපන” වැඩසටහන් සඳහා රෙගුලාසි නිකුත් කිරීමට ද එය ජනාධිපතිවරයාට බලය සපයයි. නීතිපතිවරයාට පසුව කිසිදු අපරාධයකට වරදකරු නොවූ පුද්ගලයෙකුට “ස්වේච්ඡා” පුනරුත්ථාපනය “පැනවීමට” හැකිය. 2021 දී ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය සමාන රෙගුලාසි අත්හිටුවා ඇත. බලධාරීන් දිගු කලක් තිස්සේ කැපවී සිටිනවා.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *