යෝජිත ත්‍රස්ත විරෝධී පනත් කෙටුම්පත කුරිරු, ප්‍රජාතන්ත්‍ර විරෝධී එකක් බවට ලොවපුරා සියලු කොටස් වෙතින් විරෝධය…!

(skyworld.lk-Colombo, April 14, 2023) ශ්‍රී ලංකා පාර්ලිමේන්තුව විසින් යෝජනා කරන ලද නව ත්‍රස්ත විරෝධී පනත (ATA) 1979 පවතින ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත (PTA) ප්‍රතිස්ථාපනය කිරීම සඳහා නිර්මාණය කර ඇති අතර එය රැස්වීමේ අයිතියට ඇති සීමාවන් තවදුරටත් උග්‍ර කිරීමටත් ප්‍රකාශනයේ නිදහස සහ මාධ්‍ය නිදහස බරපතල ලෙස කප්පාදු කිරීමටත් තර්ජනය කරයි. . ජාත්‍යන්තර මාධ්‍යවේදීන්ගේ සම්මේලනය (IFJ) එහි ශ්‍රී ලංකා අනුබද්ධිත ආයතන වන ශ්‍රී ලංකා වැඩකරන ජනමාධ්‍යවේදීන්ගේ සංගමය (SLWJA), මාධ්‍ය සේවක වෘත්තීය සමිති සම්මේලනය (FMETU) සහ නිදහස් මාධ්‍ය ව්‍යාපාරය (FMM) සමඟ එක්ව පනත් කෙටුම්පත දැඩි ලෙස හෙළා දකී. යෝජිත කෙටුම්පත ඉල්ලා අස්කර ගන්නා ලෙසත් දණ්ඩනීය ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත අහෝසි කරන ලෙසත් ශ්‍රී ලංකා බලධාරීන්ගෙන් ඉල්ලා සිටියි.

2022 සැප්තැම්බර් 23 වැනි දින කොළඹදී ත්‍රස්තවාදය වැලැක්වීමේ පනත (PTA) නීතියට එරෙහිව නීතිඥවරු විරෝධතාවයක නිරත වූහ. ණය: Ishara S. Kodikara / AFP

මාර්තු 17 වන දින, ශ්‍රී ලංකා රජය රටේ වත්මන් කුරිරු ත්‍රස්තවාදී පනත නව ATA සමඟ ප්‍රතිස්ථාපනය කිරීමේ අභිප්‍රාය නිවේදනය කළේය. යෝජිත නීති සම්පාදනය වෘත්තීය සමිති, මානව හිමිකම් සංවිධාන, සිවිල් සමාජය, නීති විශාරදයින් සහ මාධ්‍ය නිදහස වෙනුවෙන් පෙනී සිටින අය විසින් විවේචනයට ලක් කර ඇති අතර, ඔවුන් දිවයින පුරා පවතින අස්ථාවරත්වය මධ්‍යයේ විසම්මුතිය සහ සිවිල් අවකාශය මර්දනය කිරීමේ පනතේ විභවය හඳුනාගෙන ඇත.

ත්‍රස්තවාදී අපරාධ පිළිබඳ නීතිමය නිර්වචනය ජාත්‍යන්තර මාර්ගෝපදේශවලින් ඔබ්බට ව්‍යාප්ත කරන අතර ඕනෑම පොදු පරිහරණය කරන ස්ථානයකට බරපතළ හානි සිදුකිරීම, අත්‍යවශ්‍ය සේවාවලට බාධා කිරීම සහ ‘ත්‍රස්තවාදයට’ සම්බන්ධ යැයි රජය විසින් සලකනු ලබන නීති විරෝධී රැස්වීමකට සහභාගිවීම ඇතුළත් වේ. . ත්‍රස්තවාදී ප්‍රකාශන’ සන්තකයේ තබා ගැනීමට අන් අයට ඉඩ සලසන ද්‍රව්‍ය හෝ සේවා බෙදා හැරීම සහ ත්‍රස්තවාදී වරදක් සිදු කිරීමට, දිරිගැන්වීමට හෝ පොළඹවා ගැනීමට මහජනතාවට තේරුම් ගත හැකි වචන හෝ සංඥා ප්‍රකාශයට පත් කිරීම ද නීතියෙන් අපරාධයක් වනු ඇත. සහ අත්තනෝමතික ගාස්තු.

මීට පෙර ආරක්ෂක අමාත්‍යවරයා විසින් පමණක් ඉල්ලා සිටිය හැකි අධිකරණ නොවන රඳවා ගැනීම් දැන් ශ්‍රී ලංකා පොලිසියේ තුන්වන ඉහළම නිලය වන නියෝජ්‍ය පොලිස්පතිවරයෙකුට ඉල්ලා සිටිය හැක. ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත යටතේ ඓතිහාසිකව වාර්තා කර ඇති බල අපයෝජනයන් වැඩි විය හැකි බැවින්, ශ්‍රී ලංකාවේ අධිකරණ ව්‍යුහයෙන් පිටත ‘අනුමත රැඳවුම් ස්ථාන’ නිර්මාණය කිරීමට නීතිය ක්‍රියාත්මක කිරීමට අවසර ලැබෙන බැවින්, අත්තනෝමතික ලෙස රඳවාගෙන සිටින අයට පොලිස් වධහිංසා පැමිණවීමට ඉඩ ලබා දී ඇත. කිසියම් විධිමත් චෝදනාවක් ඉදිරිපත් කිරීමට පෙර සියලුම අත්අඩංගුවට ගැනීම් සිදුවනු ඇත.

යෝජිත ATA යටතේ, ‘ත්‍රස්තවාදී’ ලෙස ලේබල් කර ඇති සංවිධානවලට අරමුදල් වෙත ප්‍රවේශ වීම හෝ සාමාජිකත්වය පවත්වාගෙන යාම සීමා කිරීම, තහනම් නියෝග ක්‍රියාත්මක කිරීමට ජනාධිපතිවරයාට බලය ඇත. ඇඳිරි නීතිය පැනවීමටත්, ‘තහනම් කළ’ ස්ථාන ප්‍රකාශ කිරීමටත්, පුනරුත්ථාපන වැඩසටහන් ස්ථාපිත කිරීමටත්, අධිකරණ පද්ධතියෙන් බැහැරව සිදු කෙරෙන ගමන් බිමන් සහ ක්‍රියාකාරකම් තහනම් කරන සීමා නියෝග ලබා ගැනීමටත් ජනාධිපතිවරයාට බලය ඇත. නීතිපතිවරයාට ATA යටතේ චෝදනා එල්ල වී ඇති අයට වැරදි සාක්ෂි ඉදිරිපත් කරන ලෙස බල කළ හැකිය, මන්ද යත් නීතිපතිවරයාට පනත යටතේ චෝදනා ලැබ සිටින පුද්ගලයෙකු සහනදායී ක්‍රියාමාර්ග ගතහොත් වසර 20 දක්වා නිදහස් කළ හැකි බැවිනි.

ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත යටතේ අනුප්‍රාප්තික ශ්‍රී ලංකා රජයන් විසින් ක්‍රියාත්මක කරන ලද බොහෝ විට මාධ්‍යවේදීන් සහ වාර්ගික සහ ආගමික සුළුතරයන් වෙත යොමු කරන ලද මානව හිමිකම් උල්ලංඝනය කිරීම් සම්බන්ධයෙන් දශක ගනනාවක දේශීය හා ජාත්‍යන්තර විවේචනවලින් පසුව මෙම නීතිය ප්‍රකාශයට පත් කර ඇත. අග්‍රාමාත්‍ය දිනේෂ් ගුණවර්ධන මහතාට අනුව, පනත් කෙටුම්පත අප්‍රේල් මස අගදී ශ්‍රී ලංකා පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කිරීමට බලාපොරොත්තු වන අතර 2023 මැයි මස මුල් භාගයේදී එය නීතියට පැමිණිය හැකිය.

FMETU හි ප්‍රධාන ලේකම් ධර්මසිරි ලංකාපේලි මෙසේ පැවසීය: “මෙම ඊනියා ත්‍රස්ත විරෝධී පනත (ATA) එහි පූර්වගාමී PTA හා සසඳන විට වඩා කුරිරු හා කුරිරු ස්වභාවයේ විධිවිධාන ඇත. […] නීතිඥ සංවිධාන, සිවිල් සංවිධාන, වෘත්තීය සමිති සහ මාධ්‍ය සංවිධාන ඇතුළු ජනතාවගේ දැඩි විරෝධය හේතුවෙන් ATA පනත් කෙටුම්පත පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කිරීම කල් දැමීමට රජයට සිදුවී ඇත. අපි, FMETU, ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයේ සහ නීතියේ ආධිපත්‍යයේ සාරධර්ම රකින සියලු දෙනාගෙන් ඉල්ලා සිටින්නේ, මිනිසුන්ට එරෙහිව පීඩාකාරී බලතලවලින් සන්නද්ධ වීමට මේ ආණ්ඩුව දරන උත්සාහයට එරෙහිව පෙළගැසෙන ලෙසයි.

“රටක ජාතික ආරක්‍ෂාව පුරවැසියාගේ ස්වෛරීභාවය, භෞමික අඛණ්ඩතාව සහ ආරක්‍ෂාව සඳහා අත්‍යවශ්‍ය කරුණක් වුවද, මුවාවෙන් පුරවැසියන්ගේ අදහස් ප්‍රකාශ කිරීමේ සහ භාෂණයේ නිදහස අහිමි කිරීමට රජය විසින් නීති පැනවීම නිදහස් මාධ්‍ය ව්‍යාපාරය දැඩි ලෙස හෙළා දකියි. ජාතික ආරක්‍ෂාව පිළිබඳ රජය මීට පෙර ගෙන ආ ත්‍රස්තවාදය වැළක්වීමේ පනත වැනි අත්තනෝමතික නීති මගින් පුරවැසියන්ගේ අදහස් ප්‍රකාශ කිරීමේ නිදහස උල්ලංඝනය කිරීමට රජය තැත් කළ නඩුවලට එරෙහිව නිදහස් මාධ්‍ය ව්‍යාපාරය හඬ නැඟුවේය.නිදහස් මාධ්‍ය ව්‍යාපාරය පිළිගනී. යෝජිත ත්‍රස්ත විරෝධී පනතේ ඇති බොහෝ අමානුෂික සහ අත්තනෝමතික වගන්ති පුරවැසියන්ට, විශේෂයෙන්ම මානව හිමිකම් ක්‍රියාකාරීන්ට තම නිදහස් මතය ප්‍රකාශ කිරීමට සහ රාජ්‍ය ආයතනවල විකෘති හැසිරීම් විවේචනය කිරීමට බාධාවක් වන බව.”

SLWJA මෙසේ පැවසීය: “ශ්‍රී ලංකා රජයේ යෝජිත ත්‍රස්ත විරෝධී පනත (ATA) සම්බන්ධයෙන් SLWJA දැඩි කනස්සල්ල පළ කරයි. යෝජිත ATA ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනතට වඩා භයානක බව SLWJA විශ්වාස කරයි, මන්ද එය රජය විසින් තම දේශපාලන සතුරන් ලෙස සලකන අය ලේබල් කිරීම, නීති විරෝධී කිරීම සහ අවසානයේ දී අමානුෂිකකරණය කළ හැකි බැවිනි. යෝජිත ATA සම්බන්ධ ගැටළු විසඳීම සඳහා සිවිල් සමාජය සහ ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාව සමඟ අර්ථවත් සංවාදයක නිරත වන ලෙස SLWJA ශ්‍රී ලංකා රජයෙන් ඉල්ලා සිටී.

IFJ මෙසේ පැවසීය: “යෝජිත ත්‍රස්ත විරෝධී පනත, ශ්‍රී ලංකාවේ ප්‍රකාශනයේ, මාධ්‍යවල සහ රැස්වීමේ නිදහස තවදුරටත් හෑල්ලුවට ලක් කිරීමට තර්ජනය කරමින්, දැනටමත් දෝෂ සහිත ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනතට හෙළා දැකිය හැකි සහ භයානක විකල්පයකි. සම්මත වුවහොත්, ශ්‍රී ලංකා රජය විවේචනය කරන ලෙස සැලකෙන මාධ්‍යවේදීන්, මාධ්‍ය සේවකයින් සහ ඔවුන්ගේ නියෝජිත සංගම් සහ සංවිධාන ප්‍රජාතන්ත්‍ර විරෝධී සහ අත්තනෝමතික ‘ත්‍රස්තවාදී ක්‍රියාකාරකම්’ යටතේ නීතිමය පීඩාවලට මුහුණ දෙනු ඇත. IFJ විසින් යෝජිත ATA තරයේ හෙළා දකින අතර පනත වහාම ඉල්ලා අස්කර ගන්නා ලෙසත් දැනට පවතින කුරිරු ත්‍රස්තවාදය වැළැක්වීමේ පනත සංශෝධනය කරන ලෙසත් ශ්‍රී ලංකා බලධාරීන්ගෙන් ඉල්ලා සිටී.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *